Aktualności

Lekcje Prawa w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Ambrożego Towarnickiego w Rzeszowie.

2015-03-27

Studenci z Koła Naukowego Karnistów „LEX” w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w pierwszej połowie marca 2015 r.  odwiedzili VI Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie. Podczas nietypowej lekcji prawa starali się zaprezentować młodym ludziom najważniejsze przepisy polskiego prawa karnego. Tematami prezentacji studentów były problemy, które budzą wśród młodzieży kontrowersje i zainteresowanie. Spotkanie miało także na celu uświadomienie młodym ludziom, jakie konsekwencje grozą za złamanie prawa.

W lekcji prawa w rzeszowskich liceach uczestniczyli Natalia Hałoń, Klemens Zamoyski oraz Piotr Kulej- członkowie Koła Naukowego „LEX”.

Członkowie Koła chcieli przedstawić uczniom jakie są konsekwencje m.in. prowadzenia pojazdu bez prawa jazdy, posiadanie narkotyków. Dyskutowaliśmy jaki może mieć wpływ wykroczenie lub przestępstwo popełnione w takim młodym wieku na przyszłe dorosłe życie. Wiąże się to z przede wszystkim z niedostępnością niektórych zawodów po popełnieniu takiego przestępstwa m.in. zawód prokuratora, sędziego,  policjanta. Opowiadaliśmy o przepisach które dotyczą ich bezpośrednio.

Najbardziej ucieszyło nas to, że młodzi ludzie podczas naszych spotkań chętnie włączali się w dyskusję. Wielkie zainteresowanie wzbudziło podzielenie się przez Nas doświadczeniami z praktyk które odbywaliśmy w Sądzie czy Prokuraturze. Szczególnie mam tu na myśli sekcje zwłok, oględziny miejsca wypadku czy uczestnictwo w rozprawach sądowych- spotkało się to z wieloma pytaniami i zainteresowaniem ze strony uczniów szkoły ponadgimnazjalnej.

Mieliśmy okazję opowiedzieć licealistom o tym jak studiuje się w Wyższej Szkole Prawa i Administracji, jacy są nasi wykładowcy oraz co trzeba zrobić, aby dostać się na aplikację.

Poprzednio członkowie Koła „LEX” odwiedzili m.in. Liceum Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie.