Ta strona używa cookie. Informacje o tym w jakich celach pliki cookie są używane znajdziesz w Polityce Prywatności.
W przeglądarce internetowej możesz określić warunki przechowywania i dostępu do cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.  
Zamknij

Aktualności

Rektor WSPiA Honorowym obywatelem Miasta Rzeszowa

2018-01-22
Profesor Jerzy Posłuszny, Rektor i twórca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej dołączył do grona 55. Honorowych Obywateli Miasta Rzeszowa. Wręczenie tytułu przyznanego przez Radę Miasta Rzeszowa odbyło się w sobotę 20 stycznia 2018 r. podczas obchodów 664-lecia lokacji Miasta Rzeszowa. Prof. Jerzy Posłuszny został wyróżniony m.in. za działalność naukową i wspieranie rozwoju rzeszowskiego ośrodka akademickiego.Gala, podczas której wręczono tytuły Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa, obyła się w Filharmonii Podkarpackiej i zgromadziła wielu znamienitych gości. Na Sali obecni byli m.in. Ks. Bp Kazimierz Górny, Biskup Senior diecezji Rzeszowskiej; Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy; gen. Jacek Kitliński; Dyrektor Generalny Służby Więziennej, prof. Petro Steciuk, sędzia Konstytucyjnego Sądu Ukrainy, prof. Andrzej Zoll, wykładowca WSPiA oraz b. prezes Trybunału Konstytucyjnego i prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wykładowcy WSPiA, b. Minister Sprawiedliwości. Wśród gości byli także Ksiądz dr Marek Story, Wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, płk Marek Grabek, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie oraz młodszy inspektor Henryk Moskwa, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie. Nie zabrakło także Posłów, Senatorów, przedstawicieli Samorządu Wojewódzkiego oraz wykładowców i pracowników WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.Uroczystość 664-lecia rozpoczął recital pochodzącego z Rzeszowa pianisty Macieja Skarbka oraz krótki wykład przypominający historię miasta przedstawiony przez Andrzeja Szymanka, dyrektor II LO w Rzeszowie. Główną częścią uroczystości, było jednak wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Z rąk Prezydenta miasta Tadeusza Ferenca oraz Przewodniczącego Rady Miasta Andrzeja Deca otrzymali go prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA oraz Marta Półtorak, współwłaścicielka Marma Polskie.

Wręczając odznaczenia, Prezydent Tadeusz Ferenc podkreślił, że budowniczy Rzeszowa dali solidny fundament pod obecny wizerunek miasta – rozwijającego się, świadomego swoich atutów, bezpiecznego i przyciągającego inwestorów, turystów i nowych mieszkańców. Prestiż Rzeszowa wzmacniały osobistości związane z tym miastem. A wśród nich właśnie honorowi obywatele – mówił prezydent Rzeszowa.

Laudację dla prof. Jerzego Posłusznego wygłosił Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta. – Nikt z radnych nie miał wątpliwości co do tego, że prof. Posłusznemu należy się tytuł Honorowego Obywatela miasta. Prof. Jerzy Posłuszny jest twórcą i Rektorem WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, najstarszej uczelni niepublicznej na Podkarpaciu. W ciągu dwóch dekad prof. Posłusznemu udało się stworzyć silny i liczący się ośrodek prawniczy w Polsce. Obecnie WSPiA kształci na czterech kierunkach: administracja, zarządzanie, bezpieczeństwo wewnętrzne i prawo. Są to jedne z najlepszych kierunków studiów nie tylko na Podkarpaciu, ale i w Polsce. Prof. Jerzy Posłuszny ma też wiele zasług w tworzeniu i organizacji przedsięwzięć o skali międzynarodowej pokazujących Rzeszów jako prężny ośrodek akademicki. Jest twórcą nie tylko WSPiA. Miał ogromny wkład w utworzenie w naszym mieście m.in. Filii UMCS – mówił o licznych zasługach Rektora WSPiA Andrzej Dec.

Po odczytaniu laudacji wręczone zostały statuetki z figurą Jana Pakosławica (założyciela Rzeszowa), pamiątkowe dyplomy oraz kwiaty. Głos zabrali także nowi Honorowi Obywateli Miasta Rzeszowa.Znalezienie się w gronie 57 znamienitych osobistości, które otrzymały tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa to zaszczyt, który niesie ze sobą nie tylko przywilej, ale także zobowiązania – mówił podczas uroczystości prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. – Dziś możemy być dumni, że mieszkamy w znakomicie rozwijającym się Rzeszowie. Pamiętam, że jeszcze kilka lat temu podczas ogólnopolskich konferencji pojawiały się aluzje, że Rzeszów to części Bieszczadów. Teraz takie sytuacje są rzadkością. Kiedyś będąc za granicą, tłumacząc gdzie leży Rzeszów, mówiliśmy, że leży on niedaleko Krakowa. Teraz patrząc na perspektywy naszego miasta i jego nowoczesność, to być może za kilkanaście lat będzie się mówiło, że prastary Kraków leży koło nowoczesnego Rzeczowa. Proszę pamiętać, że nasze miasto przez wiele osób z odrobiną zazdrości postrzegane jest jako nowoczesne i szybko rozwijające się. Dlatego śmiało możemy powiedzieć, że hasło reklamowe „Rzeszów – stolica innowacji” jest jak najbardziej aktualne – mówił prof. Jerzy Posłuszny.

Rektor WSPiA dodał, że ten tytuł jest także docenieniem tego, że od zera udało mi się zbudować dobrą i nowoczesną uczelnię niepubliczną o profilu akademickim. – Warto tu wspomnieć o innowacyjnych sposobach nauczania oraz sprawdzania wiedzy, które wdrażamy w naszej uczelni. O szczegółach nie będę teraz opowiadać, bo zajęłoby to dużo czasu. Chcę jednak powiedzieć, że w edukacji naszych studentów kierujemy się myślą Heraklita, który już w IV wieku. p.n.e. mówił, że „Nauczać, to rozniecać ogień, a nie napełniać puste wiadro – tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny.

Rektor WSPiA podziękował również swoim współpracownikom, bez których WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa nie rozwijałaby się tak jak teraz. Przypomniał także, że od czasów powstania WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa wykształciła około 4,5 tys. mieszkańców Rzeszowa.

Nagrodzonym gratulacje ze sceny złożyli m.in. ks. biskup Kazimierz Górny oraz Jerzy Cypryś, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego. Uroczystość zakończył koncert Lora Szafran z zespołem. Znakomita wokalistka jazzowa zaśpiewała utwory z płyty „Piosenki naszych Mistrzów − Wars, Szpilman, Wasowski”.

Multimedia

Prev Next
  • Wirtualne informatory
  • Wirtualny spacer

Biblioteka

Akademickie Biuro Karier